IN THE STANDARD STATE, THE SPECIFIC HEAT OF DRY AIR IS 0.22KCAL/M3.
Then the heat required for every 15 degrees of 8 cubic meters of space is equal to 8*0.22×15=26.4KCAL;
1KCAL=4180J; Total calorie requirement: 4180×26.4=126720J
The definition of watt is 1 joule per second (1 J/s),
W=126720/(3*60)/3600=2534.400/3600=0.7 kW/hour




